SF Talk #15 - PhDr. Petr Schlegel, Ph.D. - teorie tonických a fázických svalů

Nový SF Talk nás zavedl k Hradci Králové, kde jsme se bavili o teorii tonických a fázických svalů. Pozvání tentokrát přijal PhDr. Petr Schlegel, Ph.D., který v rámci ověření zmíněné teorie zpracoval přes 200 studií, což letos v dubnu vyústilo v podrobně zpracovaný článek s až převratnými zjištěními.

Hned v úvodu práce si pokládá množství otázek, které vtáhnou čtenáře (či posluchače) do děje, kde objevuje jedno překvapení za druhým.

O co se teorie tonických a fázických svalů opírá? Jaké přesné morfologické odlišnosti mají tonické a fázické svaly? Mají všechny svaly z dané kategorie stejné vlastnosti (tendence)? Z jakých důvodů jsou svaly přiřazeny do příslušné kategorie? Co znamená tendence ke zkrácení z pohledu anatomie? Jsou uváděné tendence stabilní v čase? O kolik rychleji mohou ochabovat fázické svaly? Jak lze poznat zkrácený sval?

Jak Petr zmiňuje v podcastu, bude rád za rozvíření diskuze, která snad zasáhne co nejširšího pole. Jestli se však bude jednat o jarní vánek, nebo gigantické tornádo záleží i na vašich reakcích a sdílení.

Podcast můžete poslouchat na našem Spotify, nebo Youtube.

Odkaz na zmiňovanou práci: https://www.researchgate.net/publication/360241192_Analyza_teorie_tonickych_a_fazickych_svalu_-morfologicke_a_funkcni_vlastnosti

Odkaz na Crossfit Steel Wings: https://www.cfsteelwings.cz


Spotify: https://open.spotify.com/episode/0uVH68m9iBHFvSVvrtgJNW?si=r8qVvg2WQ16upRBucmSXQg

Rozhovor také na našem YouTube: