Malé svaly, velké dilema? ... "malá noha" vs. funkční cvičení.

Musíme se vždy drtit „short foot“ nebo stačí prostě stát na špičkách pro zapojení vnitřních svalů nohy?

Co když obojí dělá skoro totéž – jen jedno je o dost jednodušší?

Plantar intrinsic foot muscles (PIFMs) – tedy ty malé hluboké svaly na spodní straně chodidla – hrají důležitou roli při stabilizaci klenby, balanci i během odrazové fáze kroku při chůzi. Problém je, že běžná izolovaná cvičení (např. přitahování ručníku prsty) se ve výzkumu obtížně provádějí, často aktivují i větší extrinzické svaly, a mnoho lidí je neumí „správně“ udělat – nebo je jednoduše nedělá vůbec.

Autoři studie Willemse a kol., 2024 proto chtěli zjistit:
Jak moc se aktivují vnitřní svaly chodidla během běžných funkčních cvičení (např. chůze po špičkách, skákání), a zda mají stejný nebo vyšší efekt na zapojení PIFMs než klasická izolovaná cvičení, která často používáme ve fyzioterapii.


Jak studie probíhala?

29 zdravých mladých dospělých. Povrchová elektromyografie (EMG). Měření tří základních intrinzických svalů:

  • abductor hallucis

  • flexor digitorum brevis

  • flexor hallucis brevis

…a k tomu čtyři funkční cviky (např. stoj na špičkáchchůze po špičkáchhopping) vs. klasika v podobě izolovaných „toe spread“, „toe curl“ a „hallux grip“.

Měřili:

  • průměrnou EMG amplitudu (kolik toho sval „odmaká“)

  • iEMG (tedy integraci v čase – kolik toho odmaká celkově)


Jaké byly výsledky?

  • Funkční cvičení (hlavně hopping a stoj na špičkách) aktivovala PIFMs stejně nebo víc než většina pečlivě izolovaných, „svalově přesně cílených“ cviků.
  • Ano, u některých dynamických pohybů byla iEMG nižší. Ale: rozdíl se dožene několika opakováními. Řečeno jinak – pohyb to zvládne.
  • Izometrie > koncentrika. „Grip“ zapojil víc než „curl“. Není to úplný gamechanger, ale minimálně to vybízí k přehodnocení, co vlastně chceme trénovat. Navic u izometrie mohla bát prostě jen větší intenzita zátěže, oproti jednoduchým pohybům bez zátěže.

Short Foot Exercise (SFE) - malá noha? Nedostal žádné zlato. Ani stříbro. Ani bronz. Nejvyšší aktivace v žádném ze sledovaných svalů oproti jiným zkoumaným cvičením.


Co z toho pro nás plyne?

Pokud je cílem aktivace a posílení vnitřních svalů nohynemusíme vždy učit short foot jak kdyby šlo o jemnou chirurgii (je to pouze jedna z variant, ne zlatý standard).
→ Funkční pohyb jako stoj na špičkách, chůze nebo hopping je nejen jednodušší, ale někdy může fungovat dokonce lépe.

Mnoho pacientů – senioři, lidé s neuropatií, chronicky nestabilní hlezno – nemusí zvládnout precizní izolaci svalů při cvičení.
→ Takže jim můžeme nabídnout cvičení, co zapojí cílené svaly bez potřeby doktorátu z propriocepce.


Zkoumané cviky ve studii

Na obrázku vidíme přehled cvičení.

  • Izolovaná cvičení (např. „toe spread-out“, "short foot", „hallux grip“ atd.) cílená, ale náročná na kontrolu a provedení.

  • Funkční cviky (např. hopping, toe walking) – přirozený pohyb, vícesvalová aktivace, zátěž blíže reálným pohybům.


Shrnutí

Tahle studie (a další podobné) říkají jasně:
Vnitřní svaly chodidla se aktivují skvěle i během běžných, jednoduchých pohybů. Často víc než při specifických, hůře naučitelných cvičeních.


Co z toho plyne pro praxi?

Vždycky záleží na konkrétním člověku, jeho cíli, dávkování, fázi terapie atd. Ale…
Specifická cvičení nejsou všelék. Jsou nástroj – nikoli základ víry. Můžeme je stále využívat, ale nemusí být jedinou a nenahraditelnou volbou pro všechny klienty. U některých lidí jsou složitá, těžko uchopitelná cvičení prakticky nevhodná. Na druhou stranu stále mají své místo ve fyzioterapeutické praxi.

Zásadní je umět je správně načasovat, dávkovat a hlavně – umět s nimi i skončit - posunout se dál k náročnějším cvikům.
Ne vždycky musíme hledat ve cvičení extrémní složitosti. 

Jednoduchost není slabost. Je to účel. Cvičit svaly nohy můžeme i bez malé nohy.

Pokud Vás zajímá podrobněji tato tématika, tak určitě mrkněte na náš nový online workshop Hallux valgus a funkční terapie chodidla ZDE.


Zdroj:
Willemse L., Wouters E.J.M., Pisters M.F., Vanwanseele B. (2024). Plantar intrinsic foot muscle activation during functional exercises compared to isolated foot exercises in younger adults. Physiotherapy Theory and Practice, 40(8), 1656–1668.