Mapa svalových spoušťových bodů (trigger pointů)

Myofasciílní trigger pointy (MTrPs), nebo-li svalové spoušťové body, jsou termín, se kterým se ve fyzioterapii setkáváme poměrně často. Často se můžeme setkat s natištěnými plakátky map TrPs, které orientačně ukazují jejich pozici ve svalu na lidském těle. Než se však vrhneme na popis jejich hledání, ukážeme si nejprve, co pod tímto termínem myslíme a jak jej správně komunikovat.

Svalove spoušťové body si můžeme představit, jako "drobnou křeč" ve svalu, kterou se snažíme pomocí manuální terapie, nebo cvičení ovlivnit. Při komunikaci těchto bodů s klientem bychom neměli používat výrazy, jako je například "svalový uzlík", který může klientovi působit nocebo tím, že si představí uzel na svalu, který jen těžko rozmotá. Svalové spoušťové body jsou tedy spíše charakteristickou lokální změnou svalového napětí:

 

 

Lokalizace MTrP ve svalu je nejčastěji ve středu svalového bříška - je dobré vědět odkud kam vedou svalová vlákna a zda jsou homogení, nebo je průběh vláken spíše zpeřený. Obecně nejčastěji nacházíme spoušťové body buďto zhruba ve středu svalového bříška, u jeho úponu, nebo v tzv. tendomyózní junkci viz obrtázek níže:

 

 

 

Je však podstatné ještě jednou zmínit, že obecné mapy MTrPs jsou stále jen orientační a je tedy lepší držet se výše a níže zmíněných pravidel. Podrobněji se tomuto tématu věnujeme na našich prezenčních kurzech Svalové spoušťové body ZDE, nebo v rozšířené online verzi kurzu ZDE.

 

Svalové spoušťové body jsou známe vyzařováním bolesti do jiných částí těla (viz obrázek níže). Nicméně pro jejich diagnostiku můžeme využít vícero rozpoznávacích znamení.

Klinická charakteristika spoušťových bodů v bodech:

  1. Tuhý svalový snopec (taut band)
  2. Bolestivý bod (spot tenderness)
  3. Lokální svalový záškub (local twich response)
  4. Přenesená bolest (reffered pain)
  5. Rozpoznání bolesti (pain recognation)
  6. Úhybová reakce (jump sign)

 

V praxi musíme počítat s tím, že na vznik a přetrvávání aktivních spoušťových bodů má vliv více faktorů, se kterými bychom mohli pracovat, nebo je alespoň brát v potaz:

 

 

Problematice svalových spoušťových bodů (myofasciálním trigger pointům) se věnujeme podrobněji jak po teoretické, tak po praktické stránce na našich prezenčních i online kurzech, které naleznete na našem webu v sekci KURZY A WORKSHOPY.