Přestaňme strašit lidi

Přestaňme strašit lidi.
Člověk je stvořen k pohybu, pohyb není špatný.
“Rozmohl se nám tu takový nešvar”
Korekce, korekce, korekce:
Čím dál častěji se můžeme setkat s jednostranným pohledem na člověka, který, jakoby se “nesměl” pohybovat bez spolknutí pravítka. S nadsázkou to může znít takto:
  • pokud prohneš záda, ublížíš si
  • lopatka musí být stabilní, jinak tě bude bolet rameno
  • jestli nebudeš sedět rovně, budou tě bolet záda
  • ohýbáš se pro pětikorunu? Raději bacha, aby tě ta flexe nestála operaci
  • cvičíš podle této paní z YouTube? Tak to si rovnou objednej vozíček
  • nesmíš zvedat váhy, pokud nejsi symetrický, nemáš absolutně rovnou páteř, krk se ti nepohne ani o milimetr a kolena nejsou zapuštěná do betonu
  • ty jsi vážně udělal sed leh s flexí trupu? ☠️????????
  • nosíš dítě s prohnutím v bedrech? Začnou tě bolet záda...
Problém můžeme nalézt v tom, že tyto (poslední dobou čím dál častější) příspěvky, kterým se téměř nejde v naší sociální bublině ubránit, mohou často zbytečně strašit lidi (to by mohlo vést k nocebu, nebo v přehnaném případě kinesiofobii). To určitě není nikoho záměrným cílem! Nicméně se objevují, jako houby po dešti a na českém IG nejspíš prší čím dál častěji.Tento příspěvek určitě nemá být nijak útočný, ale naopak spíše “friendly fire” k zamyšlení i v rámci vlastní sebereflexe. Zkusme si v něm každý najít kousek sebe.Dokonce v rámci EBM nalézáme množství studií vyvracující tato častá dogmata.Flexe páteře nemusí být škodlivá, mnohdy může být i výhodou. A to včetně zvedání těžké váhy.
 
Lidské tělo není auto, ani robot:
Každý člověk je unikát s vlastními zkušenostmi, emocemi a dalšími faktory. Nikdo není stejný - nejedná se o pásovou výrobu. Lidská tkáň je adaptabilní, na rozdíl od auta, kde se vyměňují součástky. Auto se bez kola pohybovat nemůže, živočichové bez končetiny ano. Neměli bychom po každém chtít, aby se hýbal absolutně stejně, nebo hned tvrdit, že se hýbe špatně. Nezakazujme lidem pohyb a neodrazujme je od něj - pohyb je dobrý a máme ho málo - mrkněte třeba na doporučení WHO!
 
Zkusme jednou místo striktního “TO JE BLBĚ” začít větu spíše slovy “TO ZÁLEŽÍ”.