Jaké jsou nejnovější poznatky léčby chronických bolestí zad bez operace?

Vědci z Cochrane UK na svých stránkách kumulují nejdůležitější informace nechirurgické léčby, které se týkají chronické (více, jak 3 měsíce), nespecifické bolesti zad. Vychází z National Institute for Health and Care Excellence (NICE) guideline a databáze Cochrane, což jsou relevantní zdroje.

 

Co je nespecifická bolest zad?

Za nespecifické se považují bolesti, které nemají jeden jasný zdroj - např. zlomeniny obratů, infekce, rakovina, nebo radikulopatie (na toto téma jsme nedávno publikovali článek ZDE).

 

Kdy se bolest zad považuje za "chronickou" CLBP?

Ve většině případů se bolesti zad během prvních týdnů spontánně zlepší.

Orientační časové rozdělení:

  • Akutní: do 6 týdnů
  • Subakutní: 6 týdnů až 3 měsíce
  • Chronická: více jak 3 měsíce

 

Nefarmakologická léčba chronické bolesti zad:

Klíčovou součástí self managementu je snaha o udržení/pokračování v běžných činnostech.

 

Cvičení a CLBP

Možné cvičební a pohybové aktivity/programy jsou velmi rozmanité - od chůze, přes skupinová cvičení, až ke specifickému cvičení určitých svalů. Cílem terapie je snížit bolest a disabilitu člověka a zlepšení svalové funkce. NICE doporučuje zvážit možnost skupinového cvičení. Při výběru typu cvičení "zohlednit specifické potřeby, preference a schopnosti daného člověka“.

Ve srovnání s žádnou léčbou, placebem, nebo obvyklou péčí je cvičební terapie: 

  • pravděpodobně účinnější při snižování bolesti
  • pravděpodobně o trochu účinnější při snižování funkčních omezení - i když tento přínos je nejspíše malý a nevýznamný

Ve srovnání s jinými konzervativními způsoby léčby (např. edukací) může cvičební terapie mírně snížit bolest a pravděpodobně mírně zlepšit výsledky funkčních omezení. Tyto přínosy jsou však malé a nejspíše nevýznamné.

 

Psychologická terapie

Jak NICE, tak databáze Cochrane se shodují na využití kognitivně-behaviorální terapie (KBT), kde NICE KBT doporučuje, jako součást terapie v kombinaci se cvičením.

 

Jóga a CLBP

NICE doporučuje skupinová cvičení (opět v závislosti na preferenci daného člověka - máte rádi jógu? Tak ji cvičte.) a Cochrane databáze uvádí, že cvičení jógy je pravděpodobně lepší pro zlepšení bolesti a funkce ve srovnání s necvičením. 

 

Akupunktura

NICE nedoporučuje klinikům, aby nabízeli tuto terapii. 

Cochrane doplňuje, že ve srovnání s obvyklou péčí může mít akupunktura malý, nebo žádný významný přínos, pokud jde o snížení bolesti, zlepšení funkce, nebo zlepšení kvality života v krátkodobém horizontu. Naopak nežádoucí účinky akupunktury mohou být malé až středně velké. Mezi nejčastěji hlášené nežádoucí účinky patří bolest v místě vpichu akupunkturní jehly, modřiny, krvácení, zhoršení bolesti dolní části zad atd. Je třeba tedy zvážit rizika a přínosy této terapie.

 

Terapeutický ultrazvuk a CLBP

NICE nedoporučuje ultrazvuk k léčbě bolesti zad. 

Cochrane důkazy o terapeutickém ultrazvuku naznačují, že ve srovnání s placebem pravděpodobně nepřináší žádný, nebo jen malý rozdíl ve well-beingu lidí a v tom, aby se cítili méně omezeni v každodenním životě. Důkazy o tom, zda ultrazvuk snižuje intenzitu bolesti nebo disabilitu, jsou velmi nejisté. Ultrazvuk může mít malé, nebo žádné nežádoucí účinky.

 

NICE dále zmiňuje možnost zvážení manuální terapie (mobilizace, měkké techniky, …), ale pouze jako možnou součást léčebného balíčku zmiňovaného výše. Rozhodně by se přístup neměl na pasivní terapii zakládat. Dále doporučuje podpůrné programy pro návrat do pracovního života.

 

NICE dále nedoporučuje:

  • Ortopedické pomůcky: vložky do bot, podpůrné bederní pásy/korzety
  • Trakce páteře
  • Elektroterapie: terapeutický ultrazvuk, TENS, PENS, interferenční terapie

 

Dále autoři rozebírají přínosy různé farmakologické léčby. Podrobněji vše naleznete v originálním článku (viz. zdroj níže).

 

Zdroj:

https://www.evidentlycochrane.net/chronic-low-back-pain/