Proces diagnostiky bolesti spodní části zad (LBP)

Na základě anamnézy a fyzikálního vyšetření je nezbytné nejprve vyloučit závažné příčiny bolestí zad (LBP), které jsou často označované také jako Red Flags (červené vlajky). Naštěstí tyto příčiny nejsou velmi časté, nicméně o to více je třeba dbát na jejich vyloučení (většinou se s nimi nesetkáváme každý den). Zde je při podezření nezbytné odeslat klienta k dalšímu vyšetření.

(Ne všichni autoři sem řadí spondylolistezu) 

Ve druhé kategorii nalézáme radikulární syndrom, který je třeba vyloučit před stanovením diagnózy NSLBP (nespecifická bolest spodní části zad). K tomu nám opět napomáhá především anamnéza a fyzikální vyšetření.

Naprostá většina bolestí patří do poslední kategorie - nespecifické bolesti spodní části zad (NSLBP). Sem patří 90 - 95 % všech pacientů.  Diagnóza NSLBP předpokládá vyloučení specifických patologií a postižení nervových kořenů. Základem pro NSLBP je biopsychosociální model péče; ten zahrnuje zvládání intenzity bolesti a zohlednění rizika disability, což usměrňuje odpovídající způsoby péče.

 

Zdroj:

BARDIN, Lynn D.; KING, Peter; MAHER, Chris G. Diagnostic triage for low back pain: a practical approach for primary care. Medical journal of Australia, 2017, 206.6: 268-273.