M. ILIOPSOAS ZEVNÍ NEBO VNITŘNÍ ROTÁTOR?

M. ILIOPSOAS ZEVNÍ NEBO VNITŘNÍ ROTÁTOR?

Pojďme se podívat na palčivé téma, které bývá často předmětem vášnivého sporu a mnohým fyzioterapeutům už dlouhou dobu nedá spát. Je m. iliopsoas vnitřní nebo zevní rotátor kyčelního kloubu?

#konecironie

Ve světoznámé učebnici Gray’s anatomy se uvádí: „elektromyografické studie nepodporují běžně uznávaný názor, že m. iliopsoas slouží jako vnitřní rotátor kyčelního kloubu“(1).  V našich končinách naopak častěji převažuje názor, že m. iliopsoas provádí spíše zevní rotaci, to také uvádějí například Čihák nebo Hudák ve svých anatomických učebnicích (2,3).

Co na to věda?

Elektromyografickou studii na funkci m. iliopsoas v různých posturálních pozicích provedl již v roce 1958 známý EMG specialista John V. Basmajian. Ten v závěru své studie píše: „debaty o tom, jestli je (m. iliopsoas) zevním nebo vnitřním rotátorem se ukázaly jako liché a mělo by jich být zanecháno, jelikož ve skutečnosti není ani jedním“ (4). Ke stejnému závěru došla i biomechanická studie na kadaverech, kdy při tahu za m. psoas major v jeho podélném směru došlo také k čisté flexi kyčelního kloubu bez rotační komponenty (5). Jedinou výjimku tvoří studie prováděná u novorozenců, kde nejspíše vlivem kratšího krčku stehenní kosti a jeho jiného úhlu skutečně m. iliopsoas provádí zevní rotaci (6).

Tak až zase příště uvidíte dva fyzioterapeuty debatovat u anatomického modelu kostlivce o rotaci iliopsoatu, může se blýsknout tím, že je poučíte, že neprovádí žádnou rotaci.

PS: věděli jste, že pravá svíčková je m. psoas major?

#funfact

Autor: Mgr. Jiří Vítek

  1. Standring S. Gray’s anatomy: the anatomical basis of clinical practice. 2016. (41st edition).
  2. Hudák R, Kachlík D, Balko J, Zavázalová Š. Memorix anatomie. 2017.
  3. Čihák R, Grim M, Fejfar O. Anatomie. 2011. (3. vydání).
  4. Basmajian JV. Electromyography of iliopsoas. The Anatomical Record. 1958;132(2):127–32.
  5. Skyrme AD, Cahill DJ, Marsh HP, Ellis H. Psoas major and its controversial rotational action. Clin Anat. 1999;12(4):264–5.
  6. McKibbin B. The action of the iliopsoas muscle in the newborn. J Bone Joint Surg Br. 1968 Feb;50(1):161–5.

Strany

Čihák 1 str. 431

Memorix str. 149

Gray’s anatomy str. 1356