Šlachy potřebují zátěž

Fyziologii hojení šlach regulují tři odlišné fáze: zánětlivá fáze proliferační fáze remodelační fáze Mechanické zatížení je zásadní pro budování odolnosti i reparaci šlach.…
Číst více

Athletic Shoulder test (ASH test)

Se zraněními ramene se často setkáváme u kontaktních sportů, jako je třeba rugby. Také v raketových a míčových sportech, jsou poranění ramen velmi častá. K těmto poraněním…
Číst více

Je běhání špatné pro kolena?

Běh je velmi populární aktivita, která může snižovat riziko úmrtnosti, nebo například zlepšovat náladu. Často je ale vnímán, jako škodlivý pro klouby (především kolena).…
Číst více

Krok za krokem k lepšímu zdraví

Nový systematický přehled a metaanalýza odhalily fascinující fakta o vlivu každodenního počtu kroků na naše zdraví! Už „pouhých“ 2 600 - 2 800 kroků denně může výrazně snížit…
Číst více
Ukázka ruptury achillovy šlachy

Ruptura Achillovy šlachy

Jedná se o nejčastější rupturu na dolní končetině, které se obvykle objevuje mezi 30. až 50. rokem života a to nejčastěji u občasných, „víkendových“ sportovců. Při poranění…
Číst více

10 000 kroků za den?!

Step by Step,Day by Day ! Obecně známá poučka říká, že bychom měli ujít 10 000 kroků za den, abychom docílili dostatečných benefitů z této aktivity. Metaanalýza z roku 2022…
Číst více

Bolesti zad a farmakoterapie

Bylo zahrnuto sedm Cochrane Reviews, které zahrnovaly 103 studií (22 238 účastníků). Přehledy uváděly údaje o šesti lécích nebo skupinách léčiv: paracetamol, nesteroidní…
Číst více

Zatěžování a adaptace kostí

Kostra se může přizpůsobit mechanickému zatížení a zlepšila tak svji pevnost. To hezky dokládá studie hráčů baseballu, kteří mají téměř dvojnásobnou sílu diafýzy humeru v…
Číst více

Strečink a jeho vliv na sílu

Strečink a jeho vliv na síluHned v úvodu je dobré zmínit, že existují různé druhy strečinku, které (některé z nich) jsou ve studii rozlišeny.Thomas a kol., 2022 ve své práci…
Číst více

Kdy na biomechanice nezáleží?

Greg Lehman a jeho záživná přednáška ze San Diego Pain Summitu - můžete si pustit na YouTube, odkaz níže.   Kromě nálože vtipů si Greg klade různé otázky: - Kolik vlastně…
Číst více

SF Talk - Hokejový Speciál

Pusťte si záznam z Fyzio Pokecu s fyzioterapeuty @ahavel_fyzio a @m_babjak   Protože je Tomáš bejvalá hokejka (a sledoval MS v ledním hokeji 2022, jak jen to šlo) a oba dva…
Číst více

Spontánní zhojení ACL?

Za základní léčbu přetržení předního zkříženého vazu (ACL) je považována operace. Většina autorů se dříve domnívala, že se ACL po úplné ruptuře spontánně nezhojí. Čím dal…
Číst více

Fakta o SIJ a pletenci pánevním

"Přesvědčení terapeuta (že pánev je "posunutá" nebo "nestabilní") se běžně stává přesvědčením pacienta. Pro mnoho pacientů mohou být tyto klinické nálepky škodlivé a mohou…
Číst více

Je anteverze pánve nebezpečná?

V klinické praxi se běžně hodnotí anteverze pánve v souvislosti s patologiemi pánve, páteře a dolních končetin:   Vadné držení těla je spojeno s mnoha muskuloskeletálními…
Číst více

Ottawa ankle rules

Ottawa ankle rules - pravidla pro zjištění nutnosti RTG snímku po distorzi hlezna   https://www.youtube.com/watch?v=_QH7ej994_o     Záměrem vytvoření této skupiny testů…
Číst více

EBM Trychtýř

Proč stále sdílíme nějaké studie, co ne vždycky souzní s naším přesvědčením? Mnoho věcí, co jsme se kdysi (dávno i nedávno) učili, jsou již vyvrácené - nejsou pravda, nebo…
Číst více

PFP - randomizovaná studie

PFP trpí až 29 % dospívajících (ženy 2x častěji, jak muži). Jedná se o bolest v okolí patelly, nebo za ní, kterou vnímáme především při zátěži. Ač není etiologie zcela…
Číst více

Rozdílná délka nohou

Další zajímavá studie z roku 2005 (G. A. Knutson) ukazuje, že 90 % populace má rozdílnou délku nohou, průměrně o cca 5,2 mm! Pro relevantnost Knutson hned v úvodu poukazuje,…
Číst více

Přestaňme strašit lidi

Přestaňme strašit lidi. Člověk je stvořen k pohybu, pohyb není špatný. “Rozmohl se nám tu takový nešvar” Korekce, korekce, korekce: Čím dál častěji se můžeme setkat s…
Číst více

Impingement ramene

Bolestivý stav ramenního kloubu je třetí nejčastější muskuloskeletální obtíž. V populaci trpí bolestmi ramenního kloubu 7-27 % populace. U sportovců je to dokonce 36-66 %…
Číst více

Správný sed a postura

Správný sed a postura Pozice těla při sedu je častým tématem pro pacienty, zdravotníky a společnost obecně. Často se shledáváme s názorem, že bolesti zad jsou způsobeny…
Číst více

Syndrom sms krku

Dneska jsme se podívali na častou hypotézu tzv. „Syndromu sms krku“, při které se věřilo, že předklon hlavy může tvořit, nebo signifikantně ovlivňovat bolesti krční páteře.…
Číst více

DESATERO APLIKACE SUCHÉ JEHLY

Dnes se podíváme na mírně kontroverzní téma, alespoň co se České republiky týče. Jak jistě mnozí z Vás tušíte aplikace suché jehly fyzioterapeutem není u nás zatím ukotvena…
Číst více

DĚJINY MANIPULAČNÍCH TECHNIK

CESTA SKRZ DĚJINY MANIPULAČNÍCH TECHNIK Většina z nás, zvlášť v Česku, si často pokládáme otázku “Kdo má oprávnění na to provádět manipulační terapii resp. manipulaci?“…
Číst více

DIAGNOSTICKÁ RADIOLOGIE

Diagnostická radiologie obecně poskytuje obraz lidského těla za účelem určení diagnózy nebo prognózy onemocnění. Dle metody a anatomické topografii rentgenologii lze…
Číst více

KAVITACE

KAVITACE „Praskací zvuk“ (kavitace) doprovázející manipulační nebo mobilizační techniky Co je to kavitace? Zvyšuje praskání kloubu jeho degeneraci? Jaké jsou mechanizmy a…
Číst více

SF TALK #6, BC. JAKUB KMEŤKO

V tomto SF Talku se bavíme o metodě ART, neboli Active release technique s fyzioterapeutem, který se ke své práci dostal skrze trenérství, otevřený vztah ke sportu a hladem…
Číst více

SF TALK #4, MGR. ANDREJ FOLTÝN

Mgr. Andrej Foltýn je fyzioterapeut slovenské hokejové reprezentace a slovenského atletického svazu. S hokejistami cestoval vícekrát na mistrovství světa a zúčastnil se i…
Číst více

SF TALK #3, MGR. ANDREJ FOLTÝN

V tomto SF Talku se bavíme o metodě SPS s Mgr. Andrej Foltýnem, který je fyzioterapeut slovenské hokejové reprezentace a slovenského atletického svazu. S hokejisty cestoval…
Číst více

PROTRUZE MEZIOBRATLOVÉHO DISKU

29 % osob ve věku 20 let má na snímku MRI prokázanou protruzi meziobratlového disku v bederní páteři, přitom nepociťují žádné příznaky Zobrazovací metody bývají stále…
Číst více

APLIKACE SUCHÉ JEHLY

Domnívám se, že ve fyzioterapii se až chorobně bojíme mluvit o případech, kdy se nám něco nepodařilo a pouze se chlubíme úspěšnými kazuistikami. Proto mají autoři níže…
Číst více

FRANKOVO ZNAMENÍ

Dnes Vám přináším krátký článek o tzv. Frankově znamení (FZ, angl. Frank’s sign). Toto znamení je popsáno jako diagonální rýha v ušním lalůčku, která začíná u zevního…
Číst více

NOVÁ SPOUŠŤOVÁ ZÓNA?

Známý dětský neurolog prof. MUDr. Václav Vojta, zakladatel diagnostického a terapeutického konceptu „Vojtův princip“, vycházel ve své práci z objevu reflexní lokomoce. Pod…
Číst více

JAK VYZRÁT NA KŘEČE?

Tato otázka často zazní v ordinacích fyzioterapeutů, odpovědi se ale mnohdy různí a laický názor bývá obvykle nepřesný. Pojďme se podívat, jaký je současný pohled vědy na…
Číst více

OKOHYBNÉ SVALY A BOLESTI HLAVY

Myofasciální trigger pointy (MTrPs) jsou denním chlebem fyzioterapeutů. Jsou to malé „svalové uzlíky“, které vznikají v tuhém svalovém snopci. Mohou se projevovat jak lokální…
Číst více

MCKENZIE METODA MDT®

Záznam přednášky s Evou Novákovou Dip. MDT, která se dlouhodobě věnuje výzkumu, přednášení, rozvoji a praktické aplikaci Metody McKenzie®. https://slideslive.com/38906795/sf…
Číst více

KDYŽ OPERACE NEFUNGUJE

KTERÉ OPERACE PŘINÁŠÍ VÍCE RIZIK NEŽ UŽITKU A MĚLY BY SE PŘESTAT PROVÁDĚT?                 Čím dál častěji se ukazuje, že ne všechny operace fungují, tak jak si…
Číst více